Výstava – János DANIS (HU) – Kiállítása

29.04.2015

János Danis (Maďarsko, Gödöllő) sa narodil v roku 1944 v Dolhe. S fotografovaním sa začal zaoberať na strednej škole. Po dlhšej prestávke sa začal znovu zaoberať fotografovaním v roku 1999.Fotografovanie sa postupne stávalo formou jeho života. Od fotografovania prírody, motýlov, kvetov sa dostal k fotografovaniu ľudí. Teraz hlavnou témou jeho záberov je človek. Dedinské zátišia, portréty, prácu ľudí a sviatky fotografuje hlavne v Sedmihradsku v Rumunsku. Jeho fotografie sú dokumentárneho a reportážneho charakteru, dômyselne používa málo nastavení, a len pri konverzácii stláča spúšť aparátu. Počas svojich výletov fotografuje prírodu, zvieratá a vtákov.

003

Jeho fotografie boli vystavené na vyše 600 medzinárodných výstavách,  na ktorých získal viac ako 180 rôznych ocenení. V roku 2014 dostal od Medzinárodného fotografického združenia FIAP, titul EFIAP bronz. Je členom Svetového združenia maďarských fotografov, ako aj členom Americkej spoločnosti fotografov /PSA/. Od roku 2012 je umeleckým vedúcím Fotoklubu  Duflex v Gödöllő. V roku 2011 v kategórii fotožurnalistika „ World Top“ sa umiestnil na treťom mieste. V roku 2012 získal titul „ Fotograf roka“ od MAFOSZ-u a od Svetového združenia maďarských  fotografov  titul  „Fotoumelec roka“. (text: Teodor Nagy)

001

Danis János (Magyarország, Gödöllő)1944-ben, Dolhán született. Először a középiskolában, majd az egyetemen foglalkozott a fényképezéssel. Később hosszú kihagyás után 1999-ben újrakezdett fotografálni. A fotózás a hobbiból, fokozatosan életformájává vált számára. Természetfotózással, lepkék, virágok fotografálásán át jutott el az emberek fényképezéséig.
Ma az ember teszi ki témái túlnyomó részét. Falusi életképeket, portrékat, munkát és ünnepeket fotóz főleg Erdélyben. Fotói dokumentarista és riport jellegűek, tudatosan kevés beállítást alkalmaz, inkább csak beszélgetés közben csattogtatja a gépet. Az élet sokszínűségét, a nehézségek mellett meglévő örömöket szereti bemutatni. Kirándulásai során természet, állat és madárfotókat is készít.
Mintegy 600 nemzetközi pályázaton állították ki képeit, amelyeken 180 különböző díjat nyert. 2014-ben a FIAP-tól a Nemzetközi Fotóművészeti Szövetségtől megmegkapta az EFIAP bronz minősítést. Tagja a Magyar Fotóművészek Világszövetségének és az Amerikai Fotográfiai Társaságnak (PSA). 2012-től a gödöllői Duflex Fotográfiai Stúdió művészeti vezetője.004 Évek óta több kategóriában rendszeresen szerepel a PSA top listáiban, 2011-ben fotózsurnalisztika kategóriában „World Top” harmadik helyet ért el. 2012-ben én elnyerte a MAFOSZ „Év fotósa” és a Magyar Fotóművészek Világszövetsége ”Év fotóművésze” címeket.
A kiállító fotográfust, Danis Jánost a szép iránti szenvedélye és szeretete vitte erre az útra, mely életformává alakult az évek során. Az elkészült alkotásokon szinte olvashatók azok a történetek, érzelmek, melyeket a fotó létrehozásakor átélt. A köznapokban gyakorta nem is vesszük észre, hogy minden egyes alkotás, amely körül- vesz bennünket, egy üzenet felénk. (text: Nagy Tivadar)

Fotografie z otvorenia výstavy – Fotók a kiállítás megnyitójáról (Komárno, 28.4.2015, Zichyho palác, galéria fotoklubu Helios):

foto: Pavol Sedliak