TÁM László, EFIAP

img_5023ra_resize

.

A FOTÓKLUB TISZTELETBELI TAGJA –  ČESTNÝ ČLEN FOTOKLUBU

Narodil sa 1. apríla 1940 v Egyházfa (v súčasnosti Slovensko). Žije v Pécsi (Maďarsko). Učiteľ biológie a telocviku, manželka Eva Lengvári. Fotografovať začal v roku 1963 , zúčastňuje sa domácich a zahraničných výstav. Bol ocenený na viac ako 100 výstavách. Svoje samostatné audiovizuálne programy – diaporámy  predstavil v 16 štátoch sveta. Od roku 1979  je členom Maďarského zväzu výtvarných  fotografov. Zakladateľ skupiny MADIME, člen vedenia. V rokoch 1990 – 1998 bol vedúcim Fotoklubu Mecsek v Pécsi. V roku1998 bol hosťom a prednášateľom Anglickej kráľovskej fotografickej spoločnosti. V roku 1988 dostal titul AFIAP, v roku 1994 titul EFIAP. Postupne získal ceny: 1994 Sartorius, 1995 Hon – ÖGPH, a v roku 2003 Csokonai Vitéz Mihály díj. V roku 2004 bol spoluzakladateľommedzinárodnej fotografickej skupiny EPHAP (European Photogroup of Art and Performance).V roku 2007 získal titul Hon-ES-ÖGPH, v roku 2010 cenu MAOE Zlatá kazeta-cena za životné dielo a v roku 2011 titul  Hon FKO.

Jeho publikačná činnosť – knihy:

Kríže, svätí, kalvárie, cintoríny (1999)

V tieni gaštanov (2004)

Farebné kapitoly s Leikou (2005)

Knižné okno ( 2010)

Viac ako 40 rokov fotografujem, nie profesionálne, ale vždy intenzívne. Najmä však audiovizuálnou tvorbou, čo sa mi stalo prvoradou formou. Samozrejme, zaoberám sa aj klasickým fotografovaním a zúčastňujem sa fotografických výstav a súťaží doma aj v zahraničí. Nezanedbávam ani tvorbu fotografických kníh.Moja fotografická tvorba mi umožnila vytvoriť „okno“, cez ktoré vidím a spoznávam iný pohľad na svet. Snažím sa ho divákom ukázať, v nádeji že nebolo zbytočné sa tým zaoberať. V audiovizuálnej a knižnej tvorbe sa riadim myšlienkou mexického spisovateľa Oktavia Paza:    „Čo vidím, to tvorím, čo vidím, to tvorí mňa.“

Tám László, EFIAP

Aranykazetta életműdíjas,

Csokonai Vitéz Mihály alkotói díjas fotóművész

Születési hely és idő: Egyházfa 1940.04.01.  Biológia – testnevelés szakos tanár, felesége Lengvári Éva. 1963 óta fényképez, szerepel magyar és külföldi kiállításokon. 160-nál többször díjazták képeit,műveit. Önálló diaporáma  programjait 16  országban mutatta be.1979-től tagja a Magyar Fotóművészek Szövetségének.  A MADIMEalapítója, vezetőségi tagja. 1990-től  98-ig a Mecseki Fotóklub elnöke.  1998-ban az Angol Királyi Fotóstársaság meghívott előadója, fesztivál vendége. 2004-ben alapítója az EPHAP-nak. (European Photogroup of Art and Performance). 1988 AFIAP, 1992 EFIAP, 1994 Sartorius  díj, 1995 Hon-ÖGPh, 2003 Csokonai Vitéz Mihály-díj, 2007 Hon-ES-ÖGPh, 2010 MAOE Aranykazetta-Életműdíj, 2011 Hon FKO.

Könyvei:

Keresztek,szentek,kálváriák,temetők (1999),

Gesztenyefák árnyékán (2004),

Fejezetek Leicával színesben (2005),

Ablakkönyv (2010)

Több mint negyven éve fényképezek ha nem is hivatásszerűen, de mindig intenzíven. Elsősorban az audiovizuális alkotások létrehozás vált számomra fontossá. Természetesen hazai és nemzetközi kiállításokon is szívesen szerepelek fotóimmal, de legalább ilyen fontos könyvek készítése is. A képek alkotása egy „ ablakot „ nyitott meg számomra a világ egy másfajta megismerésére. Az általam sajátosan látott világot próbálom a nézőim számára feltárni bízva abban, hogy talán nem volt érdektelen mindezeket megmutatni. Képeim, audiovizuális sorozataim, könyveim készítése során iránymutató számomra Octavio Paz mexikói író gondolata a képről:   „ Amit látok azt én teremtem,  amit látok az teremt engem „.