Výstava L.Eliáša – In memoriam

22.11.2014

eliasportre

Ladislav Eliáš (1940-2013), Honor ZSF, AZSF, MZSF

Narodil sa v roku 1940 v Prievidzi ale už od detstva žil v Komárne. Vážnejšie sa fotografii začal venovať v roku 1962, keď sa prihlásil do Fotokrúžku Slovenských lodeníc. Veľmi rýchlo sa vypracoval na významného fotografa. Už v roku 1966 boli jeho fotografie prijaté na 3. salón európskej umeleckej fotografie vo francúzskom Reims. Jeho fotografie boli vystavené okrem Európy v Pakistane, Japonsku a v Kanade. Fotografie Ladislava Eliáša boli uverejnené v odborných časopisoch, v publikáciách: Profesora Jána Šmoka „Za tajomstvami fotografie“, Ladislava Noela „ Dva póly fotografie“, Ľudovíta Hlaváča „Dejiny slovenskej fotografie. Počet jeho účastí na výstavách prekročil 300. Mal niekoľko samostatných výstav. Jeho najvýznamnejšie úspechy v posledných rokoch boli Čestné uznanie FIAP na medzinárodnom salóne umeleckej fotografie – Fotofórum 2001, a 1. cena na členskej výstave Zväzu slovenských fotografov v roku 2002. Významne sa podieľal aj na organizačnej a výchovnej činnosti, bol zakladajúcim členom Zväzu slovenských fotografov.  Za svojho života jeho prácu vo fotografickom dianí ocenili mnohými vyznamenaniami.  Bol členom výboru Zväzu slovenských fotografov, členom Slovenského centra umeleckej fotografie, FIAP. Od roku 1990 bol tajomníkom komárňanského fotoklubu a od roku 2006 predsedom Fotoklubu Helios v Komárne.

elias sk-hu plakát

Privigyén született 1940-ben  de  gyermekkorától  Komáromban élt. A fényképezéssel 1962-ben  kezdett  komolyabban  foglalkozni,  amikor  jelentkezett a Komáromi  Hajógyár  fotóklubjába. Külföldön először 1966-ban Reimsben / Franciaország / a 3. Európai Művészeti Szalon Fotókiállításon  állították ki a képeit.  Később Európában különböző  kiállításon fogadták el  fotográfiáit, de állított ki  Pakisztánban, Japánban  és Kanadában  is. Fényképei  szerepelnek  Prof. Ján Šmok,  Ladislav Noel  és Ľudovít Hlaváč különböző könyveiben. Több mint 300 hazai és külföldi kiállításon vett részt és szerzett díjakat.  Néhány önálló kiállítást  is rendezett. A legnagyobb sikerei közé tartozik a 2001-es  Fotofórum  Szalonon szerzett  FIAP kékszalagja  és  a  Szlovák  Fotográfusok  Szövetsége  2002-es  kiállításán  elért első díja. Alapító tagja volt a Szlovák  Fotográfusok  Szövetségének. Pályafutása  során folyamatosan részt vett  különböző kiállítások  rendezésében, pályázatok értékelésében  és  szlovákiai kulturális élet szervezésében. Tagja volt a Szlovák  Fotográfusok  Szövetségének Központi  Bizottságának, a Szlovák  Fotóművészeti   Központjának –  FIAP. 1990-től titkára majd 2006-tól elnöke volt a Komáromi  Helios  Fotóklubnak. A  szlovákiai  fotóséletben kifelytett munkásságáért számos oklevelet és elimerést érdemelt ki. A Komáromi  Helios  Fotóklub tagjai nagyrabecsülik  munkásságát és örökre megőrzik emlékét.

foto: Pavol Sedliak