Výstava – Peter SCHEINER – Kiállítása

08.06.2014

V Komárne dňa 5. júna 2014 vo Fotogalérii Podunajského múzea v Zichyho paláci sa pod záštitou fotoklubu HELIOS konal slávnostné otvorenie fotovýstavy Petra Scheinera zo Švajčiarska (pôvodom Komárňan) pod názvom – 50 rokov v obrazoch.

Pri príležitosti výročia deportácie Židov z Komárna predstavil v tomto meste švajčiarsky dokumentarista Peter Scheiner snímku „Naivné sny“, ktorý natočil spolu s manželkou Susanne. Komárňanský rodák Scheiner v ňom mapuje iniciatívu bratov Tamása a Andrása Paszternakovcov, ktorí sa podujali obnoviť život židovskej náboženskej obce v meste. „Film ukazuje históriu komunity, ktorú pred druhou svetovou vojnou tvorilo 2743 členov. Holokaust z nich prežilo 248. „Naivné sny“ sú voľným pokračovaním filmu „Spomienky pre budúcnosť“, ktorý Scheiner s manželkou natočili v roku 2001. Dokument, ktorý podľa autora opisuje „slávnu i tragickú minulosť židovskej náboženskej obce v Komárne“, potom uviedli televízne stanice STV, DUNA TV, 3 SAT a SFDRS. Dokumentarista, ktorý opustil Československo v roku 1968 a v súčasnosti žije v Zürichu, sa však tematikou viažucou sa k jeho rodisku zaoberá aj naďalej.

Pozvanka_meghivo-Scheiner

Fotografie z inštalácie a otvorenia výstavy:

(foto: Pavol Sedliak)