38. Členská výstava fotoklubu – Tagsági kiállítás

By admin

11.11.2015

Pred viac ako 56 rokmi-deviati nadšenci fotografie založili fotokrúžok v Slovenských lodeniciach v Komárne pod vedením Ľudovíta Gráfela. Od toho času nepretžite funguje fotoklub v Komárne, teraz už ako občianske združenie Fotoklub Helios Komárno. Väčšina členov nášho fotoklubu je z obcí okresu Komárno,  traja sú z Nových Zámkov. V súčasnosti má náš fotoklub 25 členov, a môžeme sa pochváliť aj štyrmi čestnými členmi. Náš fotoklub môžeme považovať za medzinárodný, lebo máme členov okrem Slovenska aj z Maďarska a z Českej republiky. Naše klubové stretnutia mávame dvojtýždenne v Mestskom kultúrnom stredisku v Komárne. Fotoklub_Helios_2015_ Ročne usporiadame štyri alebo päť výstav vo fotogalérii Podunajského múzea v Komárne. Sú to výstavy známych fotografov alebo kolekcie rôznych fotoklubov. Fotoklub Helios od roku 2004 každoročne usporiada na Slovensku päť repríz Medzinárodnej súťaže fotografií, ktoré organizuje Svetové združenie maďarských fotografov so sídlom v Budapešti. – v Dunajskej Strede, Komárne, Leviciach, Nesvadoch a v Štúrove. Náš fotoklub sa predstavil v poslednom období klubovou kolekciou v Cegléde v Maďarsku, na pozvanie tunajšieho fotoklubu. Sme účastníkmi Petzvalovho mapového okruhu fotoklubov na Slovensku od jeho založenia s peknými výsledkami. Patríme medzi najlepších  medzi fotoklubmi, ale aj v kategórii jednotlivcov. V tomto roku sme sa zúčastnili 2. ročníka medzinárodného digitálneho mapového okruhu TAMAPO. Členovia nášho fotoklubu nás úspešne reprezentujú aj mesto Komárno na rôznych výstavách a súťažiach na Slovensku aj v záhraničí. Týmto šíria dobré meno nášho mesta a Fotoklubu Helios. Na tejto 38. členskej výstave tu môžete vidieť 51 fotografií od 20 autorov, z poslednej tvorby členov fotoklubu. (Teodor NAGY, predseda fotoklubu)

025

1959-ben több mint 56 évvel ezelőtt a Komáromi Hajógyárban, Gráfel Lajos vezetésével kilenc lelkes fotográfus megalapította a mai Komáromi Helios Fotóklub jogelődjét. Fotóklubunk jelenleg mint polgári társulás működik.

Tóth István
Tóth István

Tagjaink jelentős része a komáromi járás községeiből, három tagunk pedig Érsekújvárból látogatja klubunkat. A jelenlegi 25 klubtagunk mellett négy tiszteletbeli taggal is büszkélkedhetünk, így igazi nemzetközi fotóklubként tartanak minket számon, hisz Szlovákián kívül Magyarországról és Csehországból is vannak tagjaink. Összejöveteleinket kéthetente a Komáromi Városi  Művelődési Központban tartjuk. Itt a Komáromi Duna Menti Múzeum Zichy-palotabeli fotógalériában évente négy-öt kiállítást rendezünk ismert fotóművészek munkáiból illetve különböző fotóklubok kollekcióiból. A 2015-ös évben Toldi Zorán Érsekújvári fotográfusnak, Danis János Gödöllői fotóművésznek, Jozef Druga Érsekújvári klubtagunknak a klub legidősebb tagjának rendeztünk kiállitást. Szeptemberben először rendeztük meg itt Komáromban a Szlovák Fotószövetség tagsági kiállitását, amely a szövetség jubileumi 40. tagsági kiállitása. Klubunk a fotókolekciójával pedig bemutatkozott Cegléden a Laskanapok alkalmával. A Magyar Fotóművészek Világszövetsége által meghirdetett nemzetközi fotóverseny szlovákiai kiállításai a Helios Fotóklub szervezésében is immár 13 éves múltra tekint vissza. Minden évben a kiválasztott kolekciót bemutatjuk Dunaszerdahelyen, Komáromban, Léván, Naszvadon és Párkányban. Fotóklubunk évente részt vesz a szlovákiai fotóklubok Petzval elnevezésű körversenyén, ahol rendszeresen a legjobbak között szerepelünk. Az idei évben is részt vettünk a Szlovákiában 2. megrendezett TAMAPO elnevezésű nemzetközi körversenyen. 30 éve baráti kapcsolatban vagyunk a fotográfia élő legendájával a 91 éves ceglédi Tóth Istvánnal, aki örökös tiszteletbeli tagja fotóklubunknak. Több évtizedes együttműködés és közös múlt köti össze klubunkat a Dél-Komáromi Molaj Fotóklubbal. Klubunk tagjai minden évben sikeresen szerepelnek különböző fotópályázatokon, úgy Szlovákiában mint külföldön, ezzel is öregbítve a Helios Fotóklub és Komárom városának hírnevét szerte a világban. (NAGY Tivadar, a fotóklub elnöke)

Fotoklub_Helios_2015_meghivo_pozvanka

Fotografie z otvorenia výstavy – Képek a kiállítás megnyitójáról – foto: Pavol Sedliak :

 

About admin