HOLOP Ferenc – Jubilejná výstava

17.09.2016

Holop Ferenc mindennél kifejezőbben fogalmazta meg a fényképezéshez való viszonyát: „Az első tekercs film előhívásakor éreztem, hogy egy varázslatos dolognak vagyok a részese. Attól a perctől kezdve a fotózás és annak minden velejárója egy életformává vált számomra. Mindez több évtizede történt, a fényképezőgéppel való barátságom azonban azóta is töretlen.”

Holop Ferenc egy jelentős jubileumhoz érkezett, pontosabban kettőhöz is, egyrészt betöltötte hatvanadik életévét, másrészt pontosan negyven éve fényképez, így az a kiállítás, mely A pillanat tükre címet kapta, s melynek ünnepélyes megnyitójára szeptember 15-én Naszvadon, a helyi kultúrházban sor került, e két kerek évfordulóhoz kötődik. A megnyitón megjelent dr. Patrus Sándor, a Magyar Fotóművészek Világszövetségének elnöke is, aki Holop Ferencet, az embert, a barátot méltatta, hangsúlyozva, hogy az alapvetően szerény ember fotói pozitív jellemvonásait, ugyanezt a visszafogottságot, letisztultságot, a fotózás és az emberek iránti tiszteletet tükrözik. Alkotásai közül ő a fekete-fehér fotókat emelte ki, hangsúlyozva, hogy azok a maguk egyszerűségében igazán remekművek. Mint mondotta, elgondolkodásra késztetik nézőjüket, ezért ezek nem egyszerűen jó fotók, hanem művészeti alkotások. Képein keresztül az is megismerheti a gondolatait, érzelmeit, a világhoz való viszonyát, aki személyesen nem ismeri Holop Ferencet. (felvidek.ma)

1956. augusztus 20-án Párkányban született. Az ógyallai gimnáziumi  éveket követően Naszvadon él. 1976-tól a Helyi Művelődési Központ dolgozója, 1988-tól igazgatója, 1995-től egyben a községi televízió főszerkesztője is. Fotózással 38,  videózással  22  éve foglalkozik. Jelentős változást a fotózás területén a 2005-ös komáromi Helios fotóklubtagság hozta számára. Tagja a Magyar Fotóművészek Világszövetségének és a Szlovákiai Fotográfusok Szövetségének. 2014-től a Helios Fotóklub alelnöke, a Magyar Fotóművészek Világszövetségének vezetőségi tagja. Több szlovákiai és magyarországi versenyek díjazottja:  Budapest Nemzetközi Fotóverseny II.-III.-III., Pőstyén Kursalon III., AMFO Komárno I.-I.-II.-III. helyezettje. Önálló kiállításai: Stúdio Galéria Naszvad, Felsőszentiván, Rém, Ógyalla, Martos, Duna  Mente Múzeum Komárom, ARTMA Galéria Dunaszerdahely,  ART Korzo Érsekújvár. Csoportos kiállítások: Veszprém, Budapest, Nagyvárad, Salgótarján, Győr, Tata, Rév-Komárom, Pőstyén, Léva, Érsekújvár, Dunaszerdahely.

Narodil sa 20. augusta 1956 v Štúrove. Po skončení  gymnázia  v  Hurbanove  sa  usídlil v Nesvadoch. Od roku 1976 je  zamestnaný v Miestnom  kultúrnom stredisku v Nesvadoch, kde v súčasnosti zastáva funkciu riaditeľa, ako aj funkciu redaktora obecnej televízie. Fotografovaním sa zaoberá 38 rokov a natáčaním  videonahrávok  22 rokov. Zmena vo fotografovaní u neho  nastala  v  roku 2005, kedy sa stal členom Komárňanského  Helios fotoklubu, a následne  popri existujúcich technických znalostiach sa zmenil aj jeho náhľad na fotografovanie.  Je členom Svetového združenia maďarských fotografov, ako aj výboru SZMF, ďalej je členom Zväzu slovenských fotografov. Podpredseda Fotoklubu Helios Komárno. Má za sebou viacero spoločných a samostatných výstav. Samostatné výstavy: Nesvady, Felsőszentiván, Rém, Hurbanovo, Martovce, Podunajské múzeum Komárno, ARTMA Galéria Dunajská Streda, Art Korzo Nové Zámky. Spoločné výstavy: Veszprém, Budapest, Nagyvárad, Salgótarján, Győr, Tata, Komárno, Piešťany, Levice, Nové Zámky, Dunajská Streda.

(foto: Pavol Sedliak)