Fotoklub Mecsek / výstava-kiállítás

15.03.2017

A Mecseki Fotóklub 1957-ben alakult. A mai napig független egyesületként működik. Tagsága hozzávetőleg 60 fő. Heti klubestjeikre változatos programot szerveznek. Élénk a kapcsolatuk a társművészetek alkotóival. A Galériájukban évi 8-9 kamarakiállítást rendeznek.

Alapítói voltak a Nemzetközi Fotofórum szervezetnek, mely a később alakult Alpok-Adria munkaközösséghez is csatlakozott. Testvérvárosaik közül Eszék(HR), Lahti (FIN), Graz (A), Fellbach (D) és Arad fotóklubjaival tartják a kapcsolatot. A klubtagok közül heten tagjai a Magyar Fotóművészek Szövetségének, ill. a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete Képzőművészeti és Fotóművészeti Tagozatának.

Többen rendelkeznek a MFIAP, EFIAP kitüntetéssel. A Klubra a hatvanas években zsánerfotó, építészeti fotó, a szigorúan komponált képek voltak jellemzők, a 70-es-80-as években Magyarországon és a szomszédos országokban is elismerést váltott ki az akkori fiatal generáció a progresszív fotográfiájával. A kilencvenes évekre a kísérleti fotó vált jellemzővé.

Napjainkra emellé egy erős természetfotós csoport is felzárkózott. A teljes időszakra jellemző a klasszikus értékekre épülő konvencionális fotográfia jelenléte is. Ennek az egészséges sokszínűségnek alapja, hogy a tagok közt egyaránt találhatók professzionális fotósok, igazi amatőrök, az egyetem művészeti karának, kommunikációs intézetének hallgatói és egyéb kísérletező fotográfusok.

Fotoklub Mecsek bol založený v roku 1957. Až do súčasnosti pôsobí ako nezávislá organizácia. Jej členskú základňu tvorí 60 fotografov. Na týždenné klubové večery si pripravujú rôznorodé programy. Vo svojej výstavnej sieni ročne usporiadajú 8-9 výstav. Sú zakladateľmi  organizácie Medzinárodný fotofórum, ktorý sa neskôr pridružil ku komunitnej spoločnosti Alpy – Adria. Spomedzi družobných miest si udržujú  styky s fotoklubmi z Eszéku /HR/, Lahti /FIN/,  Graz /A/, Fellbach /D/, a Arad/RO/. Z členov fotoklubu, siedmi sú aj  členmi Združenia maďarských  výtvarnych fotografov, Asociácie Maďarských umelcov, sekcie výtvarného umenia a fotografie. Viacerí sú držiteľmi medzinárodného ocenenia EFIAP a MFIAP.

V 60-tych rokoch bola pre klub typická, žánrová  fotografia a striktne komponované snímky. V 70-80 tych rokoch v Maďarsku aj v záhraničí  si  vydobyla obdiv  vtedajšia mladá  generácia s  progresívnymi fotografiami. Pre 90–te roky boli charakteristické  experimentálne fotografie. V súčasnosti v klube pôsobí  aj silná skupina fotografov prírody.

Na terajšie obdobie je typická  prítomnosť  konvenčnej fotografie, založenej na klasických hodnotách. Základom  tejto zdravej rozmanitosti je , že  medzi členmi fotoklubu nájdeme  profesionálnych fotografov, skutočných amatérov, študentov univerzít, ako aj  experimentujúcich fotografov.

(text: Tivadar Nagy, foto: Pavol Sedliak)